Jak dobrać wysokość i kąt nachylenia przy montażu zjeżdżalni?
Wyposażenie przestrzeni przeznaczonej do zabawy i rekreacji powinno zapewniać możliwość korzystania z rozmaitych atrakcji, a także gwarantować pełne bezpieczeństwo. Jednym ze sposobów na dostarczenie rozrywki jest montaż zjeżdżalni cieszących się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. W zależności od miejsca wybierane są nie tylko zjeżdżalnie terenowe w postaci rynnowych ślizgów umieszczanych na konstrukcji wsporczej, ale i zjeżdżalnie wodne, będące niemal obowiązkowe w aquaparkach i basenach.
Co trzeba wiedzieć o bezpieczeństwie zjeżdżalni?
Podstawowymi czynnikami decydującymi o bezpieczeństwie podczas korzystania ze zjeżdżalni będzie jej konstrukcja oraz materiał, z którego ją wykonano, a także kąt, pod jakim ustawiony jest ślizg. Ma to znaczenie ze względu na to, iż większe nachylenie sprawia, że jadący może poruszać się szybciej, ponieważ powstające tarcie będzie osiągało niższe wartości. Parametr ten jest kluczowy zarówno w przypadku zjeżdżalni terenowych, jak i wodnych.
Jakie kąty nachylenia są wybierane najczęściej?
W przypadku zjeżdżalni terenowych najczęściej ślizg jest ustawiany pod kątem zawierającym się w przedziale od 25 do 40%, przy niektórych projektach może on być jednak powiększony. Zjeżdżalnie wodne mogą mieć maksymalne nachylenie do 25%, a jadący mogą na nich osiągać prędkość sięgającą nawet 14 m/s. Ustalenie geometrii zjeżdżalni oraz jej podstawowych parametrów, w tym wysokości oraz kąta nachylenia należy do projektanta, który w przypadku zjeżdżalni terenowych musi bazować na zapisach normy PN-EN 1176, PN-EN 1177, a przy zjeżdżalniach wodnych PN-EN 1069. Czynnikiem o największym znaczeniu będzie stworzenie modelu ruchu przy danym kształcie zjeżdżalni i sprawdzenie, czy gwarantuje on pełne bezpieczeństwo użytkownikom.